Wednesday, 2024-04-24, 12:56 PM
Welcome Гость
Main | Sign Up | Login | RSS

ЧАСОВНИКЪТ

Publisher

Main » Articles » КУЛТУРА

Изложба "Паисий Хилендарски, неговите предвестници и последователи"

На  26 февруари (вторник) 2013 г. от 17,00 ч. в къща музей „Константин Величков” Пазарджик ще се открие изложбата „Паисий Хилендарски, неговите предвестници и последователи” с материали от фондовете на Национален литературен музей София.

Изложбата е посветена на 250-годишнината от написването на „История славянобългарска” и 290-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски.

Експозицията представя летописните традиции на българите от ранното Средновековие до епохата на Паисий, както и източниците, които Хилендарският монах ползва за написването на историята си. Отразени са дискусиите относно биографията на отец Паисий, както и отзвукът, който неговата „История славянобългарска” предизвиква сред българите през десетилетията след 1762 г.


Отделни табла са посветени на неговите следовници–будители, както и на образа му в изкуството. Сред най-ценните експонати ще бъде и оригиналът на книгата на Мавро Орбини „Царството на славяните” (Il regno de gli slavi) от 1601 г., предоставен от Столична библиотека. Руският превод на тази книга е сред най-важните извори на Паисий.


Днес, два века и половина след написването на „История славянобългарска” ние повече от всякога се нуждаем от духовни ориентири и основания за национално самочувствие. Личността и делото на Паисий въплъщават началния импулс на българското народностно, културно и политическо самоосъзнаване и Възраждане.


Автор на изложбата е Александър Мошев – уредник в Национален литературен музей.


Експозицията ще гостува до 30 март 2013 г.

 



Source: http://www.museum-pz.com/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=9&Itemid=1
Category: КУЛТУРА | Added by: Kotzeva (2013-02-23)
Views: 667 | Comments: 2 | Tags: Паисий Хилендарски, История Славянобългарска, изложба, Национален литературен музей | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Sign Up | Login ]